مرکز جراحي نوزاد دوقلوها نوزادان اخبار پزشکی

مرکز: جراحي نوزاد دوقلوها نوزادان اخبار پزشکی

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی محکومان جرایم خشن و مهم از امتیازات قانونی مستثنی هستند / دادستان تهران

کاربردی دادسراهای استان پایتخت کشور عزیزمان ایران با عنوان «زندان و سیاست کم کردن جمعیت کیفری»، روز چهارشنبه اول شهریورماه امسال با حضور جهانگیر رییس شرکت زندان

محکومان جرایم خشن و مهم از امتیازات قانونی مستثنی هستند / دادستان تهران

دادستان تهران: محکومان جرایم خشن و مهم از امتیازات قانونی مستثنی هستند

عبارات مهم : ایران

کاربردی دادسراهای استان پایتخت کشور عزیزمان ایران با عنوان «زندان و سیاست کم کردن جمعیت کیفری»، روز چهارشنبه اول شهریورماه امسال با حضور جهانگیر رییس شرکت زندان ها و کارها تامینی و تربیتی کشور، خداییان معاون حقوقی قوه قضاییه، مدیر کل و روسای زندان های استان تهران، معاونان دادستان، سرپرستان نواحی، روسای دوایر نظارت دادسرای عمومی تهران، دادستان ها، روسای حوزه های قضایی بخش و قضات ناظر زندان و اجرای احکام زندانیان دادسرای عمومی پایتخت کشور عزیزمان ایران به ریاست عباس جعفری دولت آبادی دادستان پایتخت کشور عزیزمان ایران برگزار شد.

به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دادسرای عمومی و انقلاب تهران، دادستان پایتخت کشور عزیزمان ایران ضمن خیرمقدم به حضار و تبریک حلول ماه ذی الحجه که ایام مبارک روز عرفه، اعیاد قربان و غدیر خم در آن هست، و هم چنین روز ازدواج حضرت علی علیه السلام و حضرت فاطمه سلام الله علیها، ابراز امیدواری نمود که به یمن این روز مبارک، برکات همایش روز افزون باشد.

محکومان جرایم خشن و مهم از امتیازات قانونی مستثنی هستند / دادستان تهران

نظارت بر امور زندان ها جزء وظایف ذاتی دادستان است

جعفری دولت آبادی در باب اهمیت نظارت دادستان بر زندان و زندانیان، تلقی عموم از مقام دادستان را زیاد ناظر بر دو امر تعقیب و تحقیق دانست و با رد این تلقی اظهار داشت: یکی از ابعاد مهم وظایف دادستان، جنبه نظارتی است که از جمله، نظارت بر زندان ها و بازداشتگاه ها است و اجرای این وظیفه می تواند ضامن حقوق متهمان و زندانیان و نشانگر توجه نظام حقوقی به حقوق زندانیان باشد. نظارت بر امور زندان ها جزء وظایف ذاتی دادستان هست؛ نه وظیفه تشریفاتی.

وی با خاطرنشان نمودن بیانات مقام معظم رهبری طی چند سال اخیر خطاب به مسوولان بارها بر توجه به زندانیان و خانواده آن ها تاکید نموده اند.

کاربردی دادسراهای استان پایتخت کشور عزیزمان ایران با عنوان «زندان و سیاست کم کردن جمعیت کیفری»، روز چهارشنبه اول شهریورماه امسال با حضور جهانگیر رییس شرکت زندان

دادستان پایتخت کشور عزیزمان ایران در توجه اسناد بالادستی به عنوان زندانیان که وظایف قوه قضاییه را مضاعف ساخته هست، به قانون برنامه ششم توسعه فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی در بخش های مربوط به زندان ها پرداخت که از جمله ماده ی ۱۱۳ این قانون با نشانه زیاد کردن دقت و سرعت در ارائه خدمات قضائی، تحقق عدالت قضائی، احیای حقوق عامه، ارتقای کیفیت و کم کردن اطاله دادرسی و ایجاد وقت برابر جهت دسترسی آحاد مردم به خدمات قضائی، کم کردن ورودی پرونده ها، پیشگیری از وقوع جرم و دعاوی و اصلاح مجرمان و کم کردن جمعیت کیفری، تکالیفی را جهت قوه قضاییه آینده نگری کرده است و مطابق بند ت این ماده، به منظور پیشگیری از وقوع جرم با نشانه کم کردن ده درصدی هر سال آمار مجرمان، قوه قضائیه مکلف شده است است با استفاده از ظرفیت های تمامی دستگاه های اجرائی و بهره گیری از همکاری اجتماعی مردم و شرکت های مردم نهاد و مراکز علمی و پژوهشی کشور نسبت به تهیه و تدوین برنامه جامع پیشگیری از وقوع جرم و ارتقای سلامت اجتماعی با رعایت قوانین مربوط تا آخر سال اول اجرای قانون برنامه اقدام نماید.

دادستان پایتخت کشور عزیزمان ایران با اشاره به بند ۳ ماده ۱۱۳ قانون برنامه ششم که شرکت زندان ها و کارها تأمینی و تربیتی کشور را مکلف ساخته است ضمن آگاهی دادن به مقامات قضائی در خصوص اوضاع آمار زندانیان و فضای آزاد زندان، ظرفیت پذیرش زندانیان را به صورت برخط و با رعایت جهات امنیتی در اختیار مقامات قضائی صلاحیت دار قرار دهد، افزود: در این بند جهت قضات تکالیفی مقرر شده است و ملزم گردیده اند با لحاظ ظرفیت اعلام شده است و تناسب قرار تأمین، از صدور قرارهای تأمین منتهی به بازداشت و یا احکام حبس جز در موارد مهم به موجب قوانین مربوط خودداری نمایند و با رعایت قوانین مربوط از تأسیس های تازه کیفری مانند تعلیق تعقیب یا مجازات، تعویق صدور حکم، آزادی مشروط و مجازات های جایگزین حبس استفاده کنند.

جعفری دولت آبادی اختیار دادسرای انتظامی قضات دائر بر نظارت بر حسن اجرای بند ۳ از ماده ۱۱۳ را حکمی تازه دانست که گارانتی اجرای اعمال این وظیفه از سوی قضات است.

محکومان جرایم خشن و مهم از امتیازات قانونی مستثنی هستند / دادستان تهران

الزامی شدن دیدار مقامات دادسرا از بندها و ملاقات با زندانیان

وی به کارها دادسرای پایتخت کشور عزیزمان ایران طی سال های اخیر که با نشانه حضور فعال قضات در زندان ها اجرایی شده است اشاره نمود و از جمله این کارها را مشمول بر الزامی بودن دیدار معاونان دادستان و دادیاران ناظر از بندها و ملاقات با زندانیان؛ راه اندازی شعب خاص ی اجرای احکام زندانیان؛ صدور بخشنامه های متعدد در مورد زندانیان؛ تاسیس معاونت امور زنان و کودکان؛ تاسیس دوایر نظارت بر زندان ها و تاکید بر پیگیری اوضاع متهمان بلاتکلیف دانست و در توضیح افزود: همواره تاکید شده است که قاضی باید نزد زندانی برود، لذا همه معاونان و دادیاران ناظر و دیگر قضات را به حضور در زندان و ملاقات با زندانی الزام کرده ایم.

کاربردی دادسراهای استان پایتخت کشور عزیزمان ایران با عنوان «زندان و سیاست کم کردن جمعیت کیفری»، روز چهارشنبه اول شهریورماه امسال با حضور جهانگیر رییس شرکت زندان

دادستان پایتخت کشور عزیزمان ایران در خصوص مبنای تشکیل شعب خاص اجرای احکام زندانیان اظهار داشت: تفکیک پرونده زندانیان در این شعب و آینده نگری قاضی مسوول جداگانه جهت آنان، تجربه موفق دادسرای پایتخت کشور عزیزمان ایران بوده است.

فلسفه تاسیس معاونت امور زنان، کودکان و خانواده مورد توجه دادستان پایتخت کشور عزیزمان ایران قرار داده شد و در توضیح اظهار داشت: نشانه بکارگیری سیستم افتراقی در زندان زنان و استفاده از قضات زن جهت ملاقات با زندانیان زن و پیگیری امور آنان بوده است.

محکومان جرایم خشن و مهم از امتیازات قانونی مستثنی هستند / دادستان تهران

جعفری دولت آبادی از جمله بخش هایی که دادسرای پایتخت کشور عزیزمان ایران در اجرای آن با پرسشها مواجه است را پیگیری اوضاع متهمان بلاتکلیف اعلام نمود و با ذکر چند مصداق از مواردی که به لحاظ عدم نظارت کافی بر اوضاع زندان، آزادی زندانی با تاخیر مواجه شده است هست، گفت: بعضی موارد به دادسرای انتظامی قضات اعلام شده است و تاکید بر این که قضات به بندها بروند و با زندانی ملاقات کنند، به منظور جلوگیری از بروز این گونه موارد است و حتی حضور زندانی در دوایر نظارت که در زندان مستقر است مبنی بر اشتباه هست؛ آیا که دوایر نظارت با این نشانه تشکیل شده است است که قاضی به بندها مراجعه کند.

نقش روسای زندان ها در اعلام اوضاع زندانیان به دادستان

دادستان پایتخت کشور عزیزمان ایران به نقش روسای زندان ها در اعلام اوضاع زندانیان به دادستان ورود کرد و اظهار داشت: روسای زندان باید مانند علایم هشداردهنده عمل کنند و حوادث زندان را علاوه بر دادیار ناظر زندان، به اطلاع دادستان برسانند هم چنان که ضابطان در جرایم و به خاص جرایم مشهود موظف به گزارش هستند.

نظارت بر صدور قرارهای بازداشت موقت

نظارت بر اوضاع زندانیان عنوان ماده ی ۲۴۲ قانون آیین دادرسی کیفری، اقدام دیگر دادسرای پایتخت کشور عزیزمان ایران در جهت کم کردن جمعیت کیفری است که دادستان پایتخت کشور عزیزمان ایران در نحوه اعمال این نظارت اظهار داشت: مکلف نمودن معاونان دادسرا به نظارت بر صدور قرارهای بازداشت موقت؛ به این ترتیب که چنین قرارهایی صرفاً به وسیله معاون دادستان اظهارنظر شود، تدبیر اتخاذی از سوی این دادستانی بوده و بر لزوم بکارگیری اقدام مشابه از سوی دادستان های شهرستان ها تاکید می شود.

جعفری دوست آبادی در بیان وظیفه دادستان ها و دادیاران شهرستان ها به اجرای مفاد دستورالعمل کم کردن جمعیت کیفری و حضور در زندان ها، به همکاری های متقابل زندان و دوایر نظارت و قضات تاکید نمود و قضات را از دخالت در امور اجرایی و اداری زندان ها منع نمود.

دادستان پایتخت کشور عزیزمان ایران راهکار دیگر در کم کردن جمعیت کیفری را تسریع در اعمال عفوهای معیاری نسبت به محکومان و هم چنین استفاده از دیگر ظرفیت های قانونی خواند و افزود: در اعمال این امتیازات، مستثنی نمودن محکومان جرایم خشن و مهم و هم چنین محکومان واجد سوابق کیفری باید مد نظر قرار گیرد.

الزام دادیاران ناظر به گزارش دهی در خصوص ملاقات با زندانی، حوادث زندان و …، عملیاتی شدن ظرفیت های موجود در قوانین تازه مانند آزادی زندانی با استفاده از دستبند الکترونیک، از جمله راهکارهای دیگری بود که به منظور کم کردن جمعیت کیفری مورد توجه دادستان پایتخت کشور عزیزمان ایران قرار گرفت.

دادستان پایتخت کشور عزیزمان ایران به کارها قابل توجه قوه ی قضاییه در امور زندان ها طی چند سال اخیر پرداخت و از جمله به تصویب و ابلاغ دستورالعمل کم کردن جمعیت کیفری زندان ها و آیین نامه ی نظارت بر بازداشت گاه ها اشاره نمود.

ایجاد رویه های واحد در مورد اعطای مرخصی به زندانیان

دادستان پایتخت کشور عزیزمان ایران ایجاد رویه های واحد در مورد اعطای مرخصی به زندانیان را توصیه مهمی دانست که در دادسرای پایتخت کشور عزیزمان ایران مورد توجه قرار گرفته و در خصوص ضرورت استفاده از ظرفیت رسانه ملی جهت آزادی زندانیان اظهار داشت: ضرورت دارد برنامه مستقلی اطراف آن طرح گردد تا امکان بهره برداری از ظرفیت های مردمی به منظور آزادی زندانیان فراهم گردد.

ضرورت تقویت واحدهای مددکاری در زندان ها

جعفری دولت آبادی در خصوص پرسشها مرتبط با زندان ها که سیاست کم کردن جمعیت کیفری را با مسئله مواجه می سازد، به مواردی از جمله خودداری مسوولان زندان از اقداماتی که اجرای آن بدون هماهنگی با دادستان تنش زا خواهد بود مانند ممنوعیت ملاقات یا جابه جایی زندانیان؛ مسئله عدم تطابق آماری میان زندان و دادسرا که کماکان موجود هست؛ ارتباط ضعیف بعضی روسای زندان یا سرپرستان دادسرا؛ عدم اعلام حوادث مهم زندان به دادستان و مسئله اعزام زندانیان به مراجع قضایی اشاره نمود و تقویت واحدهای مددکاری در زندان ها را مهم خواند.

دادستان پایتخت کشور عزیزمان ایران به رییس شرکت زندان ها و کارها تامینی و تربیتی پیشنهاد نمود ترتیبی اتخاذ کند تا در یک روز کاری تمامی دادستان ها، معاونان دادستان و دادیاران ناظر از یک زندان مهم استان مانند زندان پایتخت کشور عزیزمان ایران بزرگ دیدار به عمل آورند و با کلیه زندانیان ملاقات نمایند و در خصوص نتیجه چنین اقدامی اظهار داشت: این یک کار جهادی است که اگر در سال چند بار تکرار شود، اوضاع زندان ها متحول خواهد شد؛ آیا که دیدار از زندان جهت قضات بسیار بافایده هست. قضات بعضاً در صدور قرارها و اعزام متهم به زندان، خود را فارغ از اوضاع نامناسب و ظرفیت ناکافی زندان می دانند ولی اگر از نزدیک این اوضاع را مشاهده کرده و پرسشها را لمس نمایند، نظر آن ها عوض کردن خواهد کرد.

جعفری دولت آبادی نشانه از پیشنهاد مذکور را آزادی مجرمان حرفه ای، سارقان مسلح و مانند آن ندانست و افزود: این مجرمان مشمول توصیه ما نیستند بلکه مجرمان جرایم خرد و غیر مهم و مجرمان فاقد سابقه مورد نظر می باشند.

وی با انتقاد از اعتصاب غذای بعضی زندانیان و رویکرد دادسرا نسبت به چنین اقداماتی، اظهار داشت: احکام قطعی باید اجرا شود و اعتصاب غذا یا ترساندن به آن اثری در اجرای حکم نخواهد داشت.

ضرورت استقرار معاونت های اجرای احکام کیفری در زندان ها

پیشنهاد دیگری که دادستان پایتخت کشور عزیزمان ایران به مدیر شرکت زندان ها نمود، همکاری جهت استقرار معاونت های اجرای احکام کیفری در زندان ها بود.

وی با اشاره به تصویب آیین نامه استقرار معاونت های اجرای احکام در زندان ها به وسیله رییس قوه قضاییه اظهار داشت: این عنوان که جهت نخستین بار در قانون آیین دادرسی کیفری لحاظ شده، از قبل مورد نظر و پیشنهاد دادستانی پایتخت کشور عزیزمان ایران بود و حال با اعلام آمادگی جهت اجرای این آیین نامه، از مسوولان شرکت زندان ها می خواهیم فضا و امکانات کافی را جهت استقرار قضات اجرای احکام در زندان ها آینده نگری نمایند.

جعفری دولت آبادی از جمله مزایای طرح استقرار واحدهای ارجای احکام در زندان ها را کم کردن رفت و آمد مکرر پرونده ها و خانواده زندانیان میان نواحی دادسرا و زندان ها دانست و ابراز امیدواری نمود که از جمله برکات این همایش، اجرایی شدن آیین نامه اخیرالتصویب باشد.

در امور زندانیان، همه بخش های جامعه باید نقش آفرینی کنند

سخنران دوم این همایش، دکتر جهانگیر رییس شرکت زندان ها و کارها تامینی و تربیتی بود که ضمن قدردانی از تدبیر دادستانی پایتخت کشور عزیزمان ایران در برگزاری چنین همایشی، اظهار داشت: در بحث زندان و زندانی، همه بخش های جامعه باید نقش آفرینی کنند؛ و از بین بردن بسترهای جرم زا وظیفه هر سه قوه هست. قانونگذار باید با وضع قوانین مناسب، زمینه های ورود به جرم را از بین بردن کند و دولت نیز با اجرایی نمودن قوانین، این بسترها را ایجاد نماید.

دکتر جهانگیر توسعه فرهنگ صلح و سازش، احترام به قانون و آموزش قانون به عموم را از جمله تدابیری دانست که از سوی مسوولان باید اتخاذ شود و در توضیح افرود: بسیاری از کسانی که وارد زندان می شوند، به قانون آشنا نیستند و لذا به آن احترام نمی گذارند.

وی از جمله نوآوری های قانون برنامه ششم، توجه به ظرفیت و فضای زندان ها دانست که در حال حاضر هرگونه فعالیت مثبت در زندان ها در مورد طبقه بندی زندانیان و اصلاح مجرمان را با پرسشها جدی مواجه ساخته است.

کاهش تعداد زندانیان تحت قرار دادسرای تهران

رییس شرکت زندان های کشور در مقایسه آماری زندان های استان پایتخت کشور عزیزمان ایران با زندان های سراسر کشور، از کم کردن تعداد زندانیان تحت قرار دادسرای پایتخت کشور عزیزمان ایران خبر داد و اظهار داشت: زندانیان تحت قرار پایتخت کشور عزیزمان ایران ۵۸۰۰ نفر است که پرونده ۵۰ درصد آن ها به صدور کیفرخواست منجر شده است هست. هم چنین طی چهار ماه ابتدای سال جاری، تعداد زندانیان تحت قرار در پایتخت کشور عزیزمان ایران ۴/۱ درصد کم کردن یافته؛ در حالی که این آمار در کشور از زیاد کردن ۷/۱ درصدی برخوردار بوده است و تعداد زندانیان تحت قرار بازداشت موقت نیز در پایتخت کشور عزیزمان ایران ۵۳/۳ درصد کم کردن داشته که نسبت به کم کردن یک درصدی فراوانی این قرار در کشور، جای تقدیر از دادستانی پایتخت کشور عزیزمان ایران را دارد.

انتقاد معاون حقوقی قوه قضاییه از لایحه دولت تحت عنوان مبارزه با خشونت علیه زنان

خداییان معاون حقوقی قوه قضاییه سخنران دیگر همایش زندان و کم کردن جمعیت کیفری بود. وی یکی از آثار سوء زندان بر زندانی را برچسب زنی دانست و با انتقاد از لایحه ای که اخیراً دولت تحت عنوان مبارزه با خشونت علیه زنان تدوین نموده هست، اظهار داشت: ما نباید به هر فردی از اجتماع، برچسب زندان و مجرم را بزنیم. این در حالی است که لایحه مبارزه با خشونت علیه زنان که قریب به یکصد ماده را در خود جای داده، هفتاد ماده آن وصف کیفری دارد و حتی جهت کوچک ترین تنش میان زوجین نیز حبس مقرر نموده است.

معاون حقوقی قوه قضاییه با اشاره به تک بعدی بودن لایحه اخیر به گونه ای که صرفاً از بعد جنسیتی تدوین شده، در انتقاد از طرح های تقدیمی از سوی نمایندگان مجلس اظهار داشت: در حال حاضر زیاد متون پیشنهادی در مجلس، طرح های تنظیمی از سوی نمایندگان است به این شکل که ده نماینده طرحی را تنظیم و ارائه می دهند. نگاهی به این طرح ها که بدون پیشینه پژوهشی هست، وجهه غالب جرم انگاری و حبس گرایی را روشن می سازد.

ضرورت نهادینه شدن فرهنگ حبس زدایی میان مردم

خداییان نهادینه شدن فرهنگ حبس زدایی میان مردم را بر کم کردن جمعیت کیفری زندان ها موثر خواند و با اشاره به تجربه خدمتی در استان های محروم، افزود: در تمامی جوامع این فرهنگ حاکم است که هر کس خطایی کرد و حتی زن و شوهری که دعوا کرده اند را با مجازات حبس پاسخ گوییم. فرهنگ حبس گرایی در میان مسوولان اجرایی، اعضای شورای تامین مشاهده می شود و بر این اساس، چنانچه قاضی متهمی را با قرار تامین آزاد می کند، متهم به نداشتن قاطعیت می شود.

خداییان با تقدیر از کارها دادستانی پایتخت کشور عزیزمان ایران از جمله حضور قضات دادسرا در زندان، کم کردن جمعیت کیفری را مستلزم عوض کردن رویکرد قضات نسبت به زندان و ایجاد زیرساخت های جایگزین های حبس دانست و افزود: این که دادستان پایتخت کشور عزیزمان ایران دیدار قضات از زندان ها را الزامی کرده اند، تدبیر بسیار شایسته ای است و به این ترتیب، نظر قضاتی که از اوضاع و احوال زندان خبر ندارند و تصور می کنند زندانی را به هتل پنج ستاره اعزام می نمایند، متحول می شود.

واژه های کلیدی: ایران | زندان | زندانی | اخبار سیاسی و اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs